طنز؛ یک ایرانی اصیل چگونه به میهمانی می‌رود؟آرزو درزي در ستون طنز روزنامه قانون نوشت: ما سال‌ها تحقیق و مطالعه كردیم و با بررسی سنگ نبشته‌های تخت جمشید و كتب خطی و چندتا آثار تاریخی دیگر، آداب ميهمانی رفتن ایرانیان از دیرباز را استخراج كردیم. نوشته‌ای كه می‌خوانید، چكیده‌ مطالعاتی است كه به صورت یك دستورالعمل در این‌باره، در اختیار شما قرار می‌گیرد. خودتان كه نمی‌روید مطالعه كنید؛ همش دارید در این شبكه‌های مجازی خانمان‌سوز وقت‌تان را تلف می‌كنید.

به محض اینكه جایی دعوت شدید، آب دست‌تان است بگذارید زمین و سریع از میزبان بپرسید «دیگه كیا هستن؟». انصافا ایرانی نیستید اگر نپرسید. این یك رسم قدیمی است و به جا آوردنش به شما كمك می‌كند لباسی كه می‌پوشید خدایی نكرده برای كسی تكراری نباشد.

هرگز سر موقع به ميهمانی نروید. مگر شما ندید بدید یك ميهمانی بودید كه حالا مثل این آدم‌های هول (به ضم هـ) فوری خودتان را به ميهمانی برسانید؟ خیلی دیر بروید تا بفهمند ميهمانی مسخره‌‌ آن‌ها، به آن صورت هم اهمیتی برا‌ی‌تان نداشته و شما در زندگی كارهای مهم‌تری دارید.

تا پای‌تان را داخل خانه‌ میزبان گذاشتید، سریع بگویید:«وای آهنگاتون چقدر بدن!» و میزبان را اسیر كنید كه پلی‌لیستی باب طبع شما ایجاد كند. حتی در تصاویر حكاكی شده‌ تخت جمشید هم شما یك نفر را پیدا نمی‌كنید كه از آهنگ‌های یك ميهمانی راضی باشد. یك بار یك ایرانی از همه‌ آهنگ‌ها راضی بود، نه تنها امتیاز آن مرحله را از دست داد بلكه نه شام بهش رسید نه میوه و چایی.

همان‌طور كه می‌دانید، هدف از این ميهمانی‌ها معاشرت و با خبر بودن از احوال یكدیگر است؛ بنابراین در مدت زمان هرچند كوتاهی كه آنجا هستید، تا آنجا كه می‌توانید آمار همه چیز را بگیرید. اعم از ازدواج و طلاق و دفاع پایان‌نامه و بارداری و كات كردن و… . همچنین از افراد مجردی كه سالی یك بار در همین ميهمانی‌ها می‌بینید، حتما بپرسید كه بالاخره ازدواج كردند یا خیر؛ تا بفهمند كه حواس‌تان بهشان هست.

آداب میز شام هم كه دیگر گفتن ندارد؛ خودتان استادید. فقط از قبل حواس‌تان به این نكته باشد كه مثل بی‌تجربه‌ها حجم معده‌تان را با چیپس و پفك و این مسخره‌بازی‌ها الكی پر نكنید. حتی سالاد هم خیلی ارزشش را ندارد. روی غذای اصلی تمركز كنید و به كمك نوشابه حداكثر حجمی كه می‌توانید را فرو دهید.

موقع خداحافظی هم به تك‌تك افراد بگویید:«توروخدا بیشتر ببینیم هم‌رو» و از آنجا كه خارج شدید، همه چیز را فراموش كنید تا ميهمانی بعدی.

این مطلب در اخبار گوناگون. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink