طنز؛ محسن ربیع‌خواه سورپرایزی برای برجامروزنامه قانون: با توجه به اینکه پروژه دریدن‌های ترامپ در خصوص توافق‌های جهانی، با برجام تکمیل شد، لازم دانستیم چند نکته را پیرامون دوران «پسا پسا برجام» یاد آوری کنیم:

الف) بعد از حرف‌های ترامپ، خانم موگرینی و دکتر روحانی اعلام کردند که ایران و اتحادیه اروپا به برجام پایبند خواهند ماند. چین و روسیه هم که توضیحی لازم ندارند. در یکی دو روز اخیر ما دیدیم که نمایندگان هوشیار ما در مجلس، طی یک حرکت نمادین با آتش زدن برجام، پایبندی خود را به این توافق نشان دادند. از آنجایی‌که جامعه جهانی ممکن است با ادبیات مجلسی‌های ما آشنا نباشد، پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد پایبندی‌های خودمان را به شکل دیگری نشان دهیم.

ب) ممکن است بعد از این اتفاق بازار ارز بخواهد دچار یک نوسانی بشود. البته ما در برابر این تغییرات سِر شدیم و می‌دانیم همه‌اش حباب است. ما همین‌جا به تمام دنیا اعلام می‌کنیم که قیمت دلار از نظر ما همان 4200 تومان است و لاغیر. اگر می‌بینید در کوچه پس‌کوچه‌های این شهر کسی دلار را با قیمت هفت هشت ده هزارتومان خریداری می‌کند، دارد حباب می‌خرد. اصلا حباب در زندگی ما ایرانی‌ها ریشه تاریخی دارد. تا جایی که شاعر می‌فرماید:«گفتمش نقاش را نقشی بکش از زندگی؛ با قلم نقش حبابی بر لب دریا کشید». اینجاست که انسان می‌فهمد حباب همیشه در کنار ملت ایران حضور کلیدی داشته است.

ج) مهم‌ترین مساله در دوران «پسا پسابرجام»استراتژی مسئولان کشور است. البته ما به‌صورت ضمنی در سخنرانی ریاست‌جمهوری چیدمان تیم اقتصادی کشور را متوجه شدیم. در هنگام صحبت‌های دکتر روحانی، آقایان نوبخت، نهاوندیان، واعظی، سیف و… با استایل دیوار دفاعی مقابل ضربه ایستگاهی چیده شده بودند. این مهم نشان می‌دهد که دولت از این به بعد با آرایش دفاعی قرار است در حوزه اقتصاد وارد شود. فقط ما خیلی نگران بودیم که نکند دکتر روحانی هم مثل برانکو برای‌مان یک سورپرایز داشته باشد و این نگرانی‌مان وقتی بیشتر شد که ريیس محترم جمهور با تاکید زیادی گفتند «مردم نگران نباشند». حالا در جریان باشید که اگر دو روز دیگر محسن ربیع‌خواه به کابینه راه پیدا کرد، شوکه نشوید.

د) از قدیم گفته‌اند«بی‌محلی، بهترین سلاح». به نظر ما بهتر است ایران در برابر این اقدام آمریکا هیچ واکنشی نشان ندهد. حتی اگر کشور دیگری هم خواست از برجام خارج بشود، به روی خودش نیاورد. اصلا بگذارید همه کشورها بروند، اگر برگشتند یعنی مال ما هستند وگرنه از اولش هم به ما تعلق نداشتند. اصلا بهتر است اسم این برجام را عوض کنیم و چون با پنج کشور است، بگذاریم «فایوجام»، یکی کم شد «فور جام» را داریم. آخر سر همه بروند ما می‌مانیم و روسیه و چین و یک «تری‌جام».

در پایان باید یادآوری کنیم، همه این شیطنت‌های ترامپ زیر سرِ تلگرام است. اگر آقای ترامپ به جای سکرت چت با بازیگران فیلم‌های آمریکایی کمی می‌رفت سخنرانی‌های استاد رائفی‌پور را گوش می‌داد، الان وضعش این نبود. بدبختِ ایکبیری!

این مطلب در اخبار گوناگون. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink