جعفر پناهی سینما را با کیارستمی آغاز کرد


در نشست خبری «سه رخ» در جشنواره بین‌المللی فیلم «کن» مطرح شد:

به گزارش خبرنگار فرهنگی کویر، فیلم سینمایی «سه رخ» Three Faces به کارگردانی «جعفر پناهی» فیلمساز سرشناس ایران؛ در سه سانس مختلف در بخش رقابتی اصلی هفتاد و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «کن» فرانسه روی پرده رفت و از طرف اعضای هیئت داوران این جشنواره معتبر سینمای جهان، جایزه بهترین فیلمنامه به کارگردان ایرانی آن به‌صورت مشترک با «آلیس رورواچر» Alice Rohrwacher از کشور ایتالیا برای فیلم سینمایی «لازاروی خوشحال» Happy as Lazzaro اهدا شد. «سولماز پناهی» دختر و «پناه پناهی» پسر «جعفر پناهی» این جایزه را به نیابت از پدرشان دریافت کردند.

 

جعفر پناهی سینما را با کیارستمی شروع کرد

«سولماز پناهی» در نشست خبری بعد از دریافت این جایزه، در جواب سوال «منصور جهانی» در مورد ادای دینِ «جعفر پناهی» در فیلم سینمایی «سه رخ» به زنده‌یاد «عباس کیارستمی» اسطوره سینمای ایران و همچنین پیام این کارگردان سینمای ایران بعد از دریافت جایزه بهترین فیلمنامه بخش رقابتی اصلی هفتاد و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم «کن» در مراسم اختتامییه این دوره از جشنواره در سالن اصلی «تئاتر لومیر» Théâtre Lumière گفت: معلوم است که آقای کیارستمی نه تنها برای «جعفر پناهی» بلکه برای تمام کارگردانان ایرانی و حتی هنرمندان ایران و جهان خیلی بزرگ است و جایگاه ویژه‌ای دارد؛ نبود ایشان، برای همه واقعاً یک فاجعه است. «جعفر پناهی» سینما را با آقای کیارستمی شروع می‌کند و ایشان استاد جعفر هستند و این برای پدرم خیلی حائز اهمیت است، حتی آقای کیارستمی فیلمنامه نخستین فیلم جعفر به نام «بادکنک سفید» را می‌نویسند. برای پدرم، آقای کیارستمی به‌غیر از اینکه یک استاد بزرگ است بلکه یک علاقه خیلی زیاد و ویژه‌ای بینشان بود و نبودشان «جعفر پناهی» را خیلی اذیت می‌کند. هر جایی که باشد و هر اتفاقی که بیافتد؛ پدرم به نیکی و با احترام ویژه، از آقای کیارستمی یاد خواهند کرد.

اعضای هیئت داوران بخش رقابتی اصلی هفتاد و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «کن» عبارت بودند از؛ «کیت بلانشت» Cate Blanchett بازيگر و تهیه‌کننده از کشور استراليا ـ رئیس هيئت داوران، «چانگ چن» Chang Chen بازيگر از کشور چين، خانم «آوا دو وِرناي» Ava DuVernay فيلمنامه‌نويس، كارگردان، تهيه‌كننده و پخش‌کننده از آمريكا، «روبر گودگيان» Robert Guédiguian كارگردان و فيلمنامه‌نويس از کشور فرانسه، خانم «خواجه نين» Khadja Nin خواننده و موسيقيدان از کشور برونئي، خانم «لئا سي‌دو» Léa Seydoux بازيگر از کشور فرانسه، خانم «كريستن استيوارت» Kristen Stewart بازيگر از کشور آمريكا، دنيس ويله‌نوو» Denis Villeneuve كارگردان و فيلمنامه‌نويس از کشور كانادا و «آندري زوياگينتسف» Andrey Zvyagintsev كارگردان و فيلمنامه‌نويس از روسيه.

جایزه نخل طلای Palme d’Or بهترین فیلم بخش رقابتی اصلی هفتاد و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «کن» فرانسه به فیلم سینمایی «دزدان فروشگاه» Shoplifters به کارگردانی «هیروکازو کورئیدا» Hirokazu Kore-eda از کشور ژاپن اهدا شد.

جایزه بزرگ GRAND PRIX هیئت داوران که مهمترین جایزه جشنواره بین‌المللی فیلم «کن» پس از نخل طلاست، به فیلم سینمایی «کلنزمن سیاه» Black Klansman به کارگردانی «اسپایک لی» Spike Lee از کشور آمریکا اهدا شد و جایزه هیئت داوران نیز به فیلم سینمایی «کفرناحوم» Capharnaum به کارگردانی «نادین لبکی» Nadine Labaki از کشور لبنان تعلق گرفت.

 

جعفر پناهی سینما را با کیارستمی شروع کرد

«مارسلو فونته» Marcello Fonte جایزه بهترین بازیگر مرد این جشنواره معتبر سینمای جهان را برای بازی در فیلم سینمایی «دوگمان» Dogman به کارگردانی «متئو گارونه» Matteo Garrone از کشور ایتالیا را از آن خود کرد.

همچنین جایزه بهترین کارگردانی به «پاول پالیکوفسکی» Paweł Pawlikowski برای کارگردانی فیلم سینمایی «جنگ سرد» Cold War از کشور لهستان اهدا شد.

«ژان لوک گدار» Jean-Luc Godard کارگردان سرشناس سینمای فرانسه نیز برای کارگردانی فیلم سینمایی «کتاب تصویر» The Image Book با اعطای جایزه نخل طلای ویژه Special Palme d’Or مورد تقدیر گرفت.

جایزه بهترین بازیگر زن نیز «سامال یسلیاموا» Samal Yeslyamova برای بازی در فیلم سینمایی «آیکا» Ayka به کارگردانی «سرگئی دوورتسووی» Sergey Dvortsevoy اهدا شد.

جایزه بهترین فیلم کوتاه بخش رقابتی «سینه فونداسیون» The Cinéfondation، به فیلم کوتاه «همه این موجودات» All These Creatures به کارگردانی «چالز ویلیام» Charles William از کشور استرالیا اهدا شد.

جایزه دوربین طلای Caméra d’Or کن برای بهترین فیلم اول این جشنواره، به فیلم سینمایی «دختر» Girl به کارگردانی «لوکاس دونت» Lukas Dhont از کشور بلژیک تعلق گرفت و فیلم سینمایی «در مرز» On the Border به کارگردانی «وی شوجان» Wei Shujun از کشور چین مورد تقدیر قرار گرفت.

هفتاد و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «کن» با نمایش 21 فیلم سینمایی در بخش رقابتی اصلی، با نمایش 18 فیلم سینمایی در بخش رقابتی «نوعی نگاه» Un Certain Regard ، با نمایش 7 فیلم سینمایی در بخش غیررقابتی، 8 فیلم در بخش «نمایش ویژه»، 17 فیلم کوتاه در بخش رقابتی «سینه فونداسیون» The Cinéfondation، 8 فیلم کوتاه در بخش رقابتی فیلم کوتاه، 19 فیلم سینمایی در بخش «کلاسیک کن»، 12 فیلم سینمایی در بخش «سینمای ساحلی» و همچنین 5 فیلم در بخش رقابتی «سینمای مستند» از کارگردانان کشورهای مختلف جهان در روزهای 18 تا 29 اردیبهشت ماه (8 تا 19 می 2018) در شهر ساحلی کن در کشور فرانسه برگزار شد.

نویسنده و عکاس: منصور جهانی

این مطلب در اخبار فرهنگی. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink